Zrušení nebo odložení svatby 2020

26.03.2020

Nejhorší noční můry se staly skutečností. A to takovou, na kterou nikdo z nás nebyl připravený. 

Bohužel, spoustu z vás mělo zarezervovanou svatbu v jarních měsících a nastala situace, kdy musíte řešit co s naplánovanou, ale možná neuskutečnitelnou svatbou. 

Situace je taková, že vlastně nejsme aktuálně schopni říct, kdy svatby bude možné opět pořádat (nyní jsou z nařízení vlády povolené pouze pohřby a svatby v případě vážné nemoci jednoho z partnerů). A ještě hůře se koordinuje svatba v zahraničí (popřípadě se zahraničními hosty), kdy není jisté za jak dlouho se otevřou hranice. 

Sestavila jsem pár kroků, jak v této situaci postupovat (není to návod, ani ideální řešení, ale třeba někomu z vás,v těchto těžkých chvílích, alespoň trochu pomůže). 

1. Kontaktujte místo svatby a zkuste se domluvit na jiném termínu (doporučujeme začít hledat termíny od července). Pokud Vám budou nabízeny termíny v zimních měsících, přesto, že jste chtěli svatbu v létě, zkuste na nich najít pozitiva a úplně je nevylučujte. Věřím, že spoustu fotografů například zkušenost nafotit zimní svatbu velmi uvítá. Stejně jako aranžéři a koordinátoři mají možnost nazdobit svatbu úplně v jiném stylu než doposud. Můžete využít prostor horských chat a hřejivého krbu kdy budete popíjet svařák. Zima je romantická a nadcházející období vánočních svátků to ještě víc umocňuje. A můžete si svatbu nadělit zároveň i pod stromeček. 

Doporučujeme svatbu nerušit, ale odložit. Nepropadnou vám zálohy, spoustu věcí je připraveno a vytvořeno na zakázku. Byla by škoda vše, plánování, čas nad tím strávený, jen tak vyhodit z okna.

2. Sepište si seznam všech dodavatelů a kontaktujte je. Věřím, že všichni dodavatelé se vám budou snažit vyjít vstříc a společně hledat řešení a možné alternativy. Nebojte se odložit svatbu třeba i o rok, nemusíte slevovat ze svých požadavků a hledat např. alternativního fotografa, protože na tento rok už ten váš vysněný nemá volno. U nás v prodejně svatebních šatů najdete výhodu v tom, že se nemusíte bát, že vaše šaty budou v jiném termínu zamluvené a budete nuceny si vybrat jiné. Všechny naše šaty jsou šité každé nevěstě na míru, nové, nenošené. Bohužel i nás tato krizová situace zasáhla a očekáváme menší proluku v dodání šatů (ale vždycky si necháváme velké časové rezervy, takže žádná z vás se nemusí bát, že by šaty nedorazily včas). Nyní pro Vás sestavujeme i nový online obchod, který by vám měl opět cestu k vysněním šatům ulehčit a ušetřit. 

3. Pokud nařízení trochu uvolní a svatby se budou moci konat, ale pouze v omezeném počtu lidí, nevěšte hlavu. Chápu, že chcete mít na svatbě spoustu přátel a příbuzných, ale nakonec, je to hlavně o vás dvou. Ve světě se aktuálně rozmáhá, že na svatbě je pouze hrstka hostů a zbytek hostů vaší svatbu sleduje živě online. Zkuste se domluvit s video kameramany jestli by mohli vaši svatbu přenášet živě a užili si tak ten okamžik s vámi i hosté, co nemohli být přítomni. Hledejte alternativy, existují a možná vás i někdy překvapí. Založte si YouTube kanál, blog, Instagram (využijte IGTV, instastories) a nasdílejte přípravy, průběh a lásku se všemi co nemůžou být s vámi v osobním kontaktu.

4. Buďte pozitivní, nestresujte se a nenadávejte na svět ani na nikoho v okolí a važte si, že jste všichni zdraví, protože to je nejdůležitější. Važte si toho, že můžete být s partnerem spolu a nedělí vás v době karantény vzdálenost. Berte to jako první výzvu v překonání všeho zlého společně. Najděte na odložení svatby výhody, máte čas si vše znovu projít, najít skryté chyby třeba v harmonogramu svatby, nakonec třeba přehodnotíte jestli opravdu musíte mít na svatbě 200 hostů, stihnete si vyrýsovat svalstvo nebo třeba zhubnout do šatů, či naopak přibrat aby šaty na vás nevisely. Dorostou vám o pár centimetrů ještě vlasy do vysněného účesu atd. Možná malichernosti, ale já se snažím na všem zlém hledat to dobré. A věřte, že i mě není úplně do zpěvu. Na druhou stranu, mám čas na to, co jsem dlouho odkládala a přehodnotit priority.